Ето какво казват специалистите по този въпрос
Снимка: Shutterstock
Лактацията е фин процес, на който влияят редица фактори, затова младите майки понякога неволно правят грешки, заради които кърмата им намалява. Кои са най-честите грешки и как да ги избегнат. Ето какво съветват специалистите.
Снимка: Shutterstock
Да кърмите по режим
За съжаление, до ден днешен някои педиатри продължават да настояват за това, че бебето от най-първите си дни трябва да бъде научено на режим, а на първо място – да се кърми по час. А това е една голяма крачка към загуба на лактацията.
Основният и главен начин за стимулиране производството на кърма е честото слагане на бебето на гърдата. Това е проста физиология. По време на сученето в кръвта на майката се отделя хормон, който спомага за лактацията. Колкото повече суче бебето, толкова повече майчиният организъм получава сигнали за това, че му е необходимо повече мляко.
Като слага бебето на гърдата или регулярно се изцежда, майката увеличава кърмата си. (Изцеждането може да се налага по различни причини – начин е да се увеличи лактацията, защото бебето има физиологични проблеми със сученето, които с времето ще се израснат; ходи на работа и т.н.)
Спиране на нощното кърмене
Разбира се, че майките се изморяват и им се иска да отдъхнат, но именно през нощта се случва най-активното образуване на мляко. Сученето нощем стимулира отделянето на пролактин – хормонът, който дава сигнал на главния мозък, че на бебето му е нужно мляко. Именно заради това се препоръчва бебетата да се кърмят нощем до тогава, докато имат нужда от това.
Снимка: Shutterstock
Неправилно слагане на гърдата
Неправилното слагане на бебето на гърдата води до това, че то бързо се изморява, пуска гърдата и плаче. При това си остава гладно и след малко пак ще поиска да суче.
Важното е устните на бебето да са засукали не само зърното, но и ареолата. По този начин малкото може спокойно да си хапне, без да губи последни сили.
В началото на сученето обикновено потокът мляко е по-силен, защото се е натрупал в гърдата след последното кърмене. Детето суче бодро, често преглъща. Постепенно млякото намалява и тук майката може да помогне на бебето като леко масажира най-отдалечените от зърното жлези.
Дохранване с изкуствено мляко
Даването на големи количества вода и дохранването с изкуствено мляко са пряк път към загубата на лактация. Въвеждането на формула става само по предписание на лекаря според строги медицински показания.
Ако е установено, че детето страда от недостиг на храна, идеален начин е да го храните със сонда – тя е малка тръбичка, която излиза от бутилката и се прикрепя за зърното на майката. По този начин бебето суче и получава не само формула, но и кърма.
Често пъти използването само на бутилка кара малкото да се откаже от гърдата, защото сученето от шише е много по-лесно и по-малко изморително.
Отказ от съвместен сън
Съвместният сън е спорен момент, който разделя майките и педиатрите на два враждуващи лагера. Едните искат отделно креватче от първия ден на живота на малкото, а другите са уверени, че съвместният сън е залог за успешна лактация.
По време на съвместния сън бебето периодично суче, без почти да се събужда и да не пречи на почивката на майката. По този начин съвместният сън поддържа нощните кърмения, а те от своя страна обезпечават нужната лактация.
По материали от letidor
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари